Aizvadītajā gadā Latvijā lielākajā atkritumu poligonā “Getliņi” samazinājās pieņemtais nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms jau piekto gadu pēc kārtas. Ja 2022. gadā poligonā nonāca 255 000 tonnu nešķiroto sadzīves atkritumu, tad 2023. gadā 245 000 tonnu. Kopējais samazinājums piecu gadu periodā ir mērāms vairāk nekā 50 000 tonnās.
Pēdējo piecu gadu laikā novērots, ka pakāpeniski samazinās pieņemto nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms. Pašvaldības un atkritumu apsaimniekotāji uzlabo iespējas mājsaimniecībās un pilsētvidē šķirot atkritumus, kas ļauj iedzīvotājiem ne tikai ietaupīt, bet arī palielināt pārstrādāto atkritumu apjomu. Tāpat aizvadītajā gadā samazinājās viena iedzīvotāja radītais nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms. 2023. gadā Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionā viens iedzīvotājs radīja aptuveni 268 kg nešķirotu sadzīves atkritumu, savukārt 2022. gadā tie bija 280 kg.
“Iedzīvotāju paradumi mainās, dažāda veida atkritumu šķirošana ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Tas ir pozitīvi, jo kopīgi samazinām to atkritumu daudzumu, kas potenciāli varētu nokļūt atkritumu poligona “Getliņi” kalnā. Sabiedrības attieksme pret savu atkritumu apsaimniekošanu uzlabojas un arī mēs apņemamies turpināt uzsākto darbu sabiedrības izglītošanā gan uz vietas atkritumu poligonā, gan izglītojošās kampaņās,” stāsta SIA “Getliņi EKO” ārējās komunikācijas vadītājs Ričards Aksels Ozoliņš.
Aizvadītajā gadā atkritumu poligonā “Getliņi” kopumā nonāca 390 000 tonnu atkritumu un teju puse jeb 53% atkritumu tika apglabāti. 2023. gadā uzņēmums bioloģiski noārdāmu atkritumu pārstrādes kompleksā pārstrādāja 91 000 tonnu BIO atkritumu, no kuriem 80 000 tonnu bija mehāniski atdalītie atkritumi, bet 11 000 tonnu dalīti vāktie. Vienlaikus “Getliņi EKO” sagaida, ka izmaiņas saistošajos noteikumos par obligātu BIO atkritumu konteineru izvietošanu un šķirošanu no 1. marta Rīgā palielinās dalīti vākto pārtikas un dārza atkritumu apjomu.
SIA „Getliņi EKO” ir Rīgas valstspilsētas un Ropažu novada pašvaldību kopīgi izveidots uzņēmums, kas apsaimnieko lielāko cieto sadzīves atkritumu poligonu Baltijas valstīs – „Getliņi”. Poligons ir viens no modernākajiem Eiropā, šobrīd tas tiek veidots un attīstīts kā mūsdienīgs un drošs atkritumu pārstrādes centrs.