
2025. gada 5. martā Nīderlandē norisinājās klātienes darba grupa CERITA projekta ietvaros, kuru organizēja EY Nīderlandes birojs un Hydrogen Architects. Tikšanās mērķis bija stiprināt partneru sadarbību un izpētīt finansējuma iespējas ūdeņraža sektora attīstībai Eiropā.
EY eksperti sniedza detalizētu pārskatu par potenciālajiem finansējuma avotiem, īpašu uzmanību pievēršot Eiropas Savienības un Nīderlandes atbalsta programmām. Tika analizēti nosacījumi, kas jāizpilda, lai piesaistītu Nīderlandes valsts finansējumu, kā arī izvērtētas iespējas projekta attīstībai nākotnē. Hydrogen Architects prezentācijā tika apskatīts ūdeņraža ražošanas sektora attīstības progress Nīderlandē, kā arī nākotnes plāni gan valsts, gan Eiropas līmenī. Šī prezentācija sniedza vērtīgu ieskatu partneriem par inovācijām un tehnoloģiju attīstību ūdeņraža nozarē.
Amsterdamā apskatītie gadījumu izpētes piemēri, kas izceļ aprites ekonomikas funkcionālos risinājumus Nīderlandē, apliecina būtisko lomu, ko jaunu tehnoloģiju ieviešanā spēlē valsts un ES atbalsta mehānismi. Balstoties uz Nīderlandes pieredzi, ir būtiski nodrošināt ciešu sadarbību un dialogu starp visām iesaistītajām pusēm, tostarp Latvijas Klimata un enerģētikas ministriju, Latvijas Ekonomikas ministriju, kā arī Rīgas un Tartu pašvaldībām. Šīs sadarbības mērķis ir identificēt risinājumus valsts vai reģionālā līmeņa grantu un atbalsta shēmu ieviešanai, kas veicinātu uzņēmumu investīcijas aprites ekonomikas attīstībā.
Ņemot vērā Nīderlandes pieredzi, ir nepieciešams paplašināt sabiedrības informēšanas programmas par aprites ekonomikas nozīmi, nodrošinot pašvaldību un valdības iestāžu atbalstu gan Latvijā, gan Igaunijā. Lai to panāktu, nākamā gada laikā jāveic visaptveroša starptautisko labās prakses piemēru analīze un starpiestāžu diskusijas. Mērķis ir panākt vienotu izpratni un stratēģiju sabiedrības informēšanas uzlabošanai un atbalsta veicināšanai jaunām iniciatīvām aprites ekonomikas attīstībai.
Lai radītu pozitīvu ekonomisko ietekmi uz sabiedrību, pašvaldībām un valsti, ir nepieciešama reģionālās sadarbības iespēju analīze aprites ekonomikas attīstībā. Šāda analīze jāatbalsta ar valsts vai citiem finansēšanas mehānismiem. Lai nodrošinātu šī pētījuma atbalstu Baltijas valstīs, nepieciešamas tiešas diskusijas ar valdības iestādēm.
Diskusijas par jaunu tehnoloģiju attīstību un ar pētniecību un izstrādi saistītajiem izaicinājumiem jāorganizē, iesaistot universitātes, valdības iestādes un citus būtiskus dalībniekus. Šo diskusiju mērķis ir stiprināt sadarbību un padarīt jaunās tehnoloģijas pieejamākas un pievilcīgākas vietējiem uzņēmumiem.
Tikšanās laikā partneri vienojās, ka 2025. gada 20. martā notiks atskats par diskusiju rezultātiem, lai precizētu turpmākos soļus un lemtu par nākamo klātienes darba grupas tikšanos. Plānots, ka nākamajā vizītē tiks apskatīts viens no lielākajiem ūdeņraža klasteriem Eiropā. CERITA projekts turpina veicināt starptautisko sadarbību un inovācijas ūdeņraža sektorā, nodrošinot ilgtspējīgu enerģijas attīstību Eiropā.