Pieci padomi kā svinēt Ziemassvētkus videi draudzīgi

Ziemassvētki un Jaungada svinības nenoliedzami ir vieni no gada gaišākajiem svētkiem, kad pie bagātīgi klāta svētku galda un mirdzošas eglītes ar lielākām un mazākām dāvanām iepriecinām savus mīļos. Šajā laikā arī mūsu atkritumu konteineri pildās krietni ātrāk nekā ikdienā. Aicinām iepazīties ar “Getliņi EKO” apkopotajiem padomiem, kā svinēt svētkus sirsnīgi un arī videi draudzīgi.

Ir daži pavisam vienkārši veidi, kā mēs varam svinēt svētkus “zaļāk”. Pirms veikt pirkumu, apdomāt, vai tas tiešām nepieciešams un konkrēto cilvēku tiešām iepriecinās mūsu izvēlētā dāvana. Statistika liecina, ka Latvijas iedzīvotāji bieži iegādājas preces, kas pēc neilga laika kļūst nevajadzīgas. Tāpat svētkos vēl biežāk nekā ikdienā ledusskapji tiek piepildīti ar produktiem, kuri netiek apēsti, tādēļ nonāk atkritumu tvertnē. Aicinām iepazīties ar pieciem padomiem, kā svētku laikā samazināt radīto atkritumu daudzumu.

1. Rotā eglīti ilgtspējīgi
Paši skaistākie un sirsnīgākie eglīšu rotājumi ir tādi, kas darināti pašu rokām. Turklāt, tā būs videi draudzīgāka izvēle, it īpaši, ja tos veidosiet jau no mājās esošajām lietām vai dabas izejmateriāliem, piemēram, čiekuriem, žāvētiem apelsīniem vai ar skaistu lentīti kopā saliktām kanēļa standziņām, kas arī bērniem noteikti būs interesantāk un saistošāk. Jāpiebilst, ka žāvētus apelsīnus var izmantot gan kā eglīšu rotājumus un veidot no tiem virtenes, gan izmantot kā rotājumu, iesaiņojot dāvanas. Tāpat Ziemassvētku dekoros var izmantot, piemēram, kaltētas pīlādžogas vai riekstus ar visām čaumalām. Iespējas patiešām ir bezgalīgas. Vienīgais ierobežojums ir paša vēlmes un gaume!

2. Papīra alternatīva dāvanu iesaiņošanai
Mums visiem patīk saņemt dāvanas, it īpaši, ja tās ir glīti iesaiņotas, nemaz nerunājot par patīkamo satraukumu to izsaiņošanas brīdī. Šo jauko sajūtu gan var sabojāt apziņa, cik daudzi koki ir tikuši nocirsti, lai mums un mūsu mīļajiem būtu iespēja iesaiņot svētku dāvanas tieši nelietotā dāvanu papīrā. Šo situāciju var mainīt mūsu izvēles, proti, tradicionālā papīra vietā priekšroku dodot ilgtspējīgākiem variantiem, piemēram, auduma atgriezumiem, avīzēm vai bērnu zīmējumiem. Dāvanu iesaiņojuma izvēlē noteikti drīkst un pat vajag ļaut brīvību radošumam. Turklāt, šādi iepakotas dāvanas saņēmējiem liksies daudz personiskākas.

3. Dāvināt emocijas nevis lietas
Skaisti nodeklamēts dzejolis, emocionāli nodziedāta dziesma vai sirdi sildoši vārdi – tas daudziem no mums ir daudz vērtīgāka dāvana par veikalā iegādāto. Laikā, kad pasaule ir tik mainīga un nepastāvīga, tieši attiecības ar līdzcilvēkiem ir tas, kas piešķir dzīvei vērtību, tāpēc šajos Ziemassvētkos aicinām vairāk dāvināt emocijas, nevis lietas, no kurām daļa turpmāk var kļūt par atkritumiem.

4. Svētku galds bez pārmērībām
Svētku sajūtu sniedz emocijas un kopā būšana, ne tik daudz uz galda esošie ēdieni. Lai daļu svētku galda ēdiena nav jāizmet atkritumos, aicinām ņemt vērā divus ieteikumus. Pirmkārt, izmantot jau esošos resursus, proti, produktus, kas ir ledusskapī un pieliekamajā. Otrkārt, uz veikalu doties ar konkrētu sarakstu. Tas mazinās iespēju ļauties spontāniem pirkumiem, kas var rezultēties ar pārāk lielu daudzumu ēdiena. Šeit ir vietā atgādināt arī kādu sen zināmu patiesību – gaļas patēriņa samazināšana ir labs darbs apkārtējās vides labā. Ņemot vērā pašlaik pieejamo vegāniem un veģetāriešiem pieejamo produktu klāstu, arī svētkos gaļas vietā ir iespējams izmantot augu valsts alternatīvas, lai pagatavotu gardas maltītes. Ja pēc svētkiem pāri paliek ievērojams ēdiena daudzums, iespēju robežās to vajag sasaldēt. Tā būs iespēja ne tikai samazināt atkritumu daudzumu, bet arī ietaupīt naudu.

5. Doties ciemos ne ar auto
Covid-19 pandēmijas dēļ pēdējos gadus nereti svētkus ar mīļajiem sanāca svinēt attālināti, tādēļ šogad saprotama ir daudzu vēlme apciemot tuvākus un tālākus radus un draugus. Lai gan personīgā auto izmantošana noteikti ir ērtāka, tā noteikti nav videi draudzīgāka izvēle. Tā vietā iespēju robežās dodieties ciemos ar kājām vai izmantojiet sabiedrisko transportu. Tas ļaus ietaupīt arī pirmssvētku laikā jau tā “paplucināto” ģimenes vai personīgo budžetu. Savukārt, ja došanās ar auto ir vienīgais veids, kā nokļūt ciemos, apsveriet iespēju paņemt līdzi arī draugus vai radiniekus.


Dalīties: